Zpět na » » První jarní ztráta Sparty znamená vážnou trhlinu v boji o titul, Plzeň po výhře vede o devět bodů

- První jarní ztráta Sparty znamená vážnou trhlinu v boji o titul, Plzeň po výhře vede o devět bodů

První jarní ztráta Sparty znamená vážnou trhlinu v boji o titul, Plzeň po výhře vede o devět bodů © fcslovacko.cz - Francis Koné

0

02.04. - REVIEW Pražská Sparta na jaře poprvé klopýtla v domácí ligové soutěži. Nezvládla souboj v Uherském Hradišti s domácím Slováckem, kterému bez pěti hráčů základní sestavy podlehla 0:2. Naopak Plzeň si doma poradila s Jihlavou a v čele ligové tabulky už má náskok devíti bodů

Slovácko 2:0 Sparta

Góly: 15. Koné, 59. Civić

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Hofmann, Šimko (77. Kerbr) - Šumulikoski - Biolek (73. Diviš), Daníček, Havlík, Civič - Koné (83. Došek). Trenér: Habanec.

Sparta: Miller - Mareček, Brabec, Mazuch (77. Jiráček), Costa - Dočkal, Matějovský (46. Juliš) - Konaté, Šural, Krejčí - Lafata

V sestavě Slovácka se místo kanonýra Doška objevil na hrotu útoku Koné. Trenér Sparty Ščasný nezařadil pět hráčů základní sestavy Bičíka, Zahustela, Holka, Váchu a Frýdka. V brance se objevil Miller, který si připsal svůj další ligový start po téměř dvou a půl letech.

Slovácko vsadilo na dokonalou defenzívu, kterou prokládalo pouze ojedinělými bleskovými protiútoky. Sparta sice měla vytrvalou územní převahu, proti přehuštěné obraně se však nedokázala prosadit a jediné dvě slibnější šance si Pražané vypracovali ve 13. minutě.

Nejdříve se po průniku Konatého po pravé straně dostal k míči Lafata, který překonal i brankáře Heču, ale v poslední chvíli vykopl míč z brankové čáry Rada. Vzápětí se po trestném kopu ocitl u levé tyče volný Costa, jenže s jeho pokusem si Heča poradil.

Slovácko udeřilo o dvě minuty později. Po rychlém protiútoku robustní útočník Koné vyhrál souboj s obráncem Mazuchem, brankář Miller špatně vyběhl a útočník Slovácka z úhlu poslal míč do sítě.

Po poločasové přestávce kouč Ščasný posílil ofenzívu zařazením Juliše místo nevýrazného Matějovského. Sparta pozměnila taktiku, místo postupných útoků a zdlouhavé kombinace zkoušela nakopávat míče před branku protivníka. Ani tento způsob na obranu Slovácka neplatil. Naopak v 59. minutě vybojoval Civič na vlastní polovině hřiště míč a dlouhé sólo po levé straně zakončil druhým gólem.

Na nepříznivý stav odpověděla Sparta zvýšeným tlakem, kterému ale Slovácko s vypětím sil odolalo a nepustilo soupeře do vážnější šance. Zásluhou bojovnosti si připsalo před vyprodaným hledištěm tři body a Spartu zdolalo po předcházejících šestnácti prohrách ve vzájemných duelech.

Viktoria Plzeň 2:0 Jihlava

Góly: 7. Kovařík, 72. Kolář

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hubník, Baránek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (78. Krmenčík), Kolář (89. Vaněk), Kovařík - Ďuriš (66. Holenda)

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Tlustý, Urdinov (81. Mišůn) - Bazal, Šulek, Hronek, Nerad (75. Jungr), Vaculík (75. Kukoľ) - Voltr

Plzeň do utkání nastoupila s vědomím, že Sparta prohrála na Slovácku, a od začátku si šla za výhrou. Tomu pomohla i brzká branka. Už po šesti minutách se domácí hnali do brejku, který sice nevyužili, ale zůstali na míči. Limberský pak našel Kovaříka, kterého se Jihlavě nepovedlo vystavit do ofsajdu, a domácí záložník se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Jihlava favoritovi vzdorovala statečně a brzy mohl odpovědět Kryštůfek, který však po standardní situaci trefil hlavou jen břevno. Jinak měla více ze hry Plzeň a nejlepší ligový kanonýr Ďuriš ve velké šanci mířil jen těsně vedle. Svůj jubilejní 150. zápas v české lize tak gólem neoslavil.

Ve 35. minutě však byla Jihlava znovu blízko vyrovnání, když se za obranu dostal Hronek, ještě se snažil vylepšit pozici pro Bazala, toho však před prázdnou brankou zablokoval Matějů.

I po změně stran byla Plzeň aktivnější, ale nedařilo se jí vzdor Jihlavy utnout druhou brankou, protože většinu akcí stačili hosté zastavovat. A když se Petržela dostal do dobré palebné pozice, z voleje přestřelil.

V 65. minutě přišla pro Plzeň velká komplikace. Kanonýr Ďuriš si zřejmě vážně poranil kotník a musel být odnesen ze hřiště. Následně ho sanitka vezla do nemocnice. Jeho náhradník Holenda sice hned vzápětí skóroval, ale gól nemohl být pro ofsajd uznán.

O čtyři minuty později právě Holenda prodloužil přímý kop Kovaříka a Kolář hlavou definitivně rozhodl. Vstřelil tak svůj 70. ligový gól. Holendu pak ofsajd připravil o další trefu.

Plzeň pak mohla skóre navýšit z penalty po faulu na Kovaříka, jenže Kolář ani nadvakrát neuspěl, když ho vychytal brankář Hanuš i při opakovaném pokusu. Na výhře domácích to ale nic nezměnilo, Jihlava si ve druhé půli větší šanci nevytvořila. Plzeň tak v lize neinkasovala už 572 minut.

Další výsledky 23. kola Synot ligy

Jablonec - Zlín 3:1 (36. Masopust, 50. Mihálik, 61. Beneš - 42. Holík)
Příbram - Mladá Boleslav 2:3 (20. vlastní Kúdela, 47. Bednář - 57. Kalabiška, 84. vlastní Zápotočný, 90.+1 Rada)
Teplice - Brno 0:1 (81. Řezníček z pen.)
Bohemians - Liberec 0:1 (44. Sackey)
Olomouc - Ostrava 6:2 (31. Ordoš, 39. Ševčík, 68. Plšek z pen., 75. Navrátil, 82. Petr, 90.+1 Malec - 29. Holzer, 61. vlastní Ševčík)