Zpět na » Liga mistrů » Útok na fotbalisty Dortmundu měl nejspíš islamistický motiv

Liga mistrů - Útok na fotbalisty Dortmundu měl nejspíš islamistický motiv

Útok na fotbalisty Dortmundu měl nejspíš islamistický motiv © Sky News - Autobus fotbalistů Borussie Dortmund

0

Líbilo se

13.04. - Německé nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že úterní útok na autobus s fotbalisty Dortmundu byl teroristickým činem. Policisté už zadrželi jednoho ze dvou podezřelých. Podle německých médií, jejichž informace ale úřady nepotvrdily, jde o 25letého Iráčana, který žije ve Wuppertalu a má blízko k takzvanému Islámskému státu (IS).

V hledáčku policie jsou podle mluvčí německého nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerové dva podezřelí z islamistické scény. Policisté už prohledali jejich byty a jednoho z nich zadrželi. Druhým podezřelým je 28letý Němec z obce Fröndenberg. Wuppertal i Fröndenberg leží v blízkosti Dortmundu na západě spolkové republiky a podle listu Kölner Stadt-Anzeiger se přinejmenším jeden z podezřelých mohl v době útoku nacházet poblíž místa činu.

Na islamistický motiv ukazují mimo jiné tři shodné vzkazy, které se našly u místa útoku. Text požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Objevilo se také další psaní, které se od úterního večera šíří internetem. Kdosi v něm napadá politiku fotbalového Dortmundu, který prý nepostupuje dostatečně tvrdě proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům. Köhlerová ale autenticitu textu zpochybnila.

Mluvčí dále uvedla, že v bombách účinných v okruhu přes 100 metrů byly kovové součástky. "Jedna z kovových součástech se v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. Můžeme proto hovořit o štěstí, že se nestalo něco horšího," míní Köhlerová.

Zranění ruky při trojí explozi, která vyrazila některá okna klubového autobusu, utrpěl španělský obránce Marc Bartra. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus bundesligového týmu doprovázel.

Za odporný čin útok označila kancléřka Angela Merkelová. "Kancléřka byla včera večer (v úterý) - stejně jako lidé v Dortmundu a miliony lidí jinde - zděšena zprávami o útoku na klubový autobus Dortmundu," uvedl na tiskové konferenci Steffen Seibert. Ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) dnes ze solidarity pojede do Dortmundu na odložené čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem a vyjádřil naději, že už bude "středem pozornosti fotbal".

Český vicepremiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na útok prohlásil, že Evropa potřebuje intenzivní spolupráci zpravodajských služeb. Po atentátech z poslední doby se ale podle něj ukazuje, že kompetence tajných služeb jsou někdy omezené.

Fotbalisté Dortmundu se stali terčem útoku cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem. Zápas byl přeložen na dnešek. Mezitím se projevila solidarita mezi fanoušky obou klubů. Ti dortmundští nabízeli prostřednictvím sociálních sítí bezplatný nocleh příznivcům Monaka, kteří si kvůli odložení zápasu museli pobyt na západě Německa prodloužit. Monačtí fandové zase v úterý večer na stadionu po oznámení zrušení západu za solidarity skandovali "Dortmund, Dortmund".

Do jaké míry otřes z atentátu ovlivní sportovní výkon hráčů, se se ukáže po 18:45 SELČ, na kdy je plánován výkop odloženého utkání. Vedení Borussie Dortmund nepochybuje o tom, že jej hráči navzdory šoku zvládnou. Rádi by prý věnovali vítězství obránci Bartrovi, který v nemocnici skončil se zlomeninou v zápěstí a se střepy v paži.

"V kabině jsem hráčům řekl, aby všem ukázali, že nebudeme ustupovat teroru. Dnes nebudeme hrát jen za sebe, budeme hrát za všechny, ať už je to Borussia, Bayern Mnichov nebo Schalke. A samozřejmě za Marca, který chce vidět svůj tým zvítězit," řekl ředitel klubu Hans-Joachim Watzke. Samotný Bartra se po operaci cítí dobře a chce sledovat zápas v televizi.

Kam dál?

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články